Hotstamping

Hotstamping to naniesienie metalicznej folii na wybrane elementy projektu. Sposób przygotowania pracy jest podobny do przygotowania pracy dla tłoczenia lub lakierowania UV.

Wybierając elementy projektu (np. logo, motyw ozdobny), które mają być pokryte folią uwzględnij wymagania:
 

  • hotstamping można nałożyć po dwóch stronach projektu
  • tylko grafika wektorowa – na podstawie grafiki rastrowej nie da się zrobić matrycy do hotstampingu
  • minimalna grubość elementu 0,3mm
  • minimalny odstęp między elementami tłoczonymi (światło) 0,75mm
  • minimalny rozmiar fontu podstawowego 12pkt
  • minimalne odstępy między znakami w ozdobnym kroju pisma 0,75mm


​Przygotowanie projektu z hotstampingiem:
 

  1. W programie wektorowym (CorelDraw lub Illustrator) utwórz dokument o docelowych rozmiarach wraz ze spadami po 2mm.
  2. Stwórz projekt graficzny pamiętając o podstawowych zasadach przygotowania pliku do druku (tryb CMYK, spady, bezpieczne marginesy) - pomoc,przygotowanie-pracy
  3. Hotstamping. Wytnij elementy projektu mające być pokryte folią do hotstampingu i wklej w tym samym miejscu na następnej stronie/obszarze roboczym tak aby zachować spasowanie. Na warstwie do druku pod folią hot może znajdować się tylko tło.
  4. Oznaczenie hotstampingu ma być jednolicie czarne. Usuń cienie i przejścia tonalne itp. (jeśli są zastosowane) a następnie nadaj dla wypełnienia kolor K=100% (C0/M0/Y0/K100)
  5. Cały wzór musi być scalony do jednej ścieżki złożonej, bez przecinających się ścieżek – można to sprawdzić w podglądzie szkieletowym. Jeśli zastosowano obrys należy go rozwinąć i scalić aby obiekt składał się tylko z wypełnienia. Więcej informacji w pomocy programów graficznych.
  6. Gotowy projekt możesz przesłać do nas jako plik otwarty Ai lub CDR zachowując porządek stron/obszarów roboczych (osobno projekt do druku, osobno hotstamping). Preferujemy jednak pliki w formacie PDF. Zalecane jest wyeksportowanie pliku do formatu PDF i zapisanie go jako wielostronicowy PDF w trybie zgodności Acrobat 4 (PDF 1.3) bez profilów kolorystycznych.


​Istnieje możliwość wykonania hotstampingu na spad. Należy przy tym pamiętać o pewnych ograniczeniach:
 

  • hotstamping na krawędź – tylko na dwóch sąsiadujących krawędziach np. górna i prawa
  • nie ma możliwości wykonania hotstampingu na krawędzi przeciwległe np. lewa i prawa
  • element pod folię hot musi zajmować obszar przynajmniej 3mm od krawędzi


Uwaga: Na tych samych elementach pracy nie można stosować jednocześnie lakieru wybiórczego UV i hotstampingu. Tego rodzaju projekty będą przez nas odrzucane.

Znaczną część składową ceny stanowi koszt wykonania matrycy, dlatego uwzględniamy to w cenie opcji. Twoje matryce, po pierwszym wykorzystaniu są u nas przechowywane i oznaczane. Można zatem skorzystać z nich wielokrotnie przy późniejszych projektach - nie płacąc już kosztów wykonania matrycy.

Maksymalny rozmiar standardowej matrycy hotstampingu to 100x100mm. Wykonanie większej matrycy jest możliwe ale należy zwrócić się z zapytaniem o kalkulację niestandardowego rozmiaru wysyłając wzór jako plik wektorowy na bok@reklamatik.pl